Facebook Piksel
Mekanik Tesisat

Fancoil Sistemi

Fancoil Sistemleri ısıtma veya soğutma sistemlerine entegre edilen iç ünitedir. Farklı model ve tiplerde üretimi yapılan fancoil ünitelerinde yurt içi ve yurt dışı ürünler mevcuttur.

Fancoil Ünitesi Nasıl Çalışır

Fancoil sistemleri, sulu çevrim sistemleridir. Isıtma veya soğutma işleminden geçen suyun sirkülasyon pompalarıyla Fancoil ünitesine tesisat borularıyla ulaştırılması gerekir. Fancoil sistemler kendi içerisinde bulunan iklimlendirme otomasyonu ve diğer kompenentlerle ısıtma ve soğutma konforu sağlanmaktadır.

Fancoil sistemlerinde kullanılmak üzere, ihtiyaç duyulan suyu  doğalgaz veya katı yakıtlı ısıtma kazanlarıyla elde edilir. Soğutma amaçlı kullanılacak su ise endüstriyel çiller soğutma grublarıyla sağlanır. Fancoil sistemleri, sisteme entegre edilecek oda termostatlarıyla beraber, istenilen sıcaklıklar kontrol altına alınabilir. Daha ileri iklimlendirme kompenentleriyle fancoil sistemleri çok daha otomasyonel hale getirilebilir. Kullanılacak balans vanaları ve oransal motorlu vanalar buna oldukça katkı sağlayacaktır.Fancoil Ünitelerinde sıcak ve soğuk suyun sirkülasyonunu sağlayan pompaların fark basınç kanununa göre çalışması inverter olması durumunda ısıtma ve soğutma enerjisinde ciddi ekonomi elde edilmektedir.

Fancoil Sistemi Nerelerde Kullanılır

Fancoil sistemleri endüstriyel tabanlı sistemlerdir. Fancoil sistemleri, fabrika, alışveriş merkezleri ve buna benzer ticari alanların tamamında yoğun olarak kullanmaktadır. Özel konut alanlarında fan koy sistemleri çok fazla tercih edilmemektedir. Bunun yerine özel konutlar da daha üstün teknoloji olan ve VRF klima sistemleri tercih edilmektedir.

Fancoil sisteminin Avantajları

Fancoil sistemlerinde öne çıkan en önemli özellik uzun ömürlü olması ve doğalgaz kaynaklı sistemlere entegre edilebilir olmasıdır. Endüstriyel amaçla kullanılmasının gerçek sebebi budur. Günümüzde Alış veriş merkezleri hastaneler ve buna benzer ticari alanların bir çoğunda fancoil sistemleriyle ısıtma ve soğutma sağlanmaktadır. Fancoil sistemlerinde ısıtma verimliliği oldukça yüksektir. Mimari alanlarda konfor ihtiyaçlarınıza karşılık vermek üzere çok fazla iç ünite tipi mevcuttur. Fancoil sistemlerinin başlıca avantajlarını inceleyin.

  • Uzun Ömürlü Olması
  • Isıtma Verimliliği
  • Isıtma ve soğutma  sistemlerine entegre edilmesi
  • Doğru Mühendislikle Enerji ekonomisi
  • Yedek parça temininin kolay olması
  • Pratik servis imkanı

Fancoil sistemini en önemli dezvantajları

Fancoil sisteminin Dezavantajları yatırımınızın özellikleyle alaka göstermektedir. Endüstriyel ihtiyaçlar göz önünde bulundurulması halinde, Fancoil sistemlerinin kullanılması her zaman doğru mühendisliktir. Özel konut ve benzeri alanlarda fancoil sistemlerinin kullanılması genelde tercih edilmez. Bunun yerine daha farklı sistemler kullanılmaktadır. Modern iklimlendirme teknolojileriyle kıyaslandığında fancoil sistemlerinin tez avantajları çok fazladır. Ancak sistem ömrü ve diğer etkenler göz önünde bulundurulduğunda fancoil sistemleri ön plana çıkmaktadır. Fancoil sistemlerinin dezavantajlarını inceleyin.

  • Mühendislik süreçleri daha zordur.
  • Kurulum süreçleri ciddi işçiliklere tabidir.
  • Sisteme entegre olan tesisatın bakım maliyetleri.
  • Modern sistemlere göre daha fazla işletme maliyeti.
Başa dön tuşu