Facebook Piksel
Hizmetler

Isıtma Sistemleri

İş Ortaklarımız
  • Viessman
  • Buderus
  • Remaha

 

Isıtma Sistemleri gelişen teknolojilerler beraber, farklı mühendisliklerle bir çok alanda ısıtma konforuna hizmet etmektedir. Doğalgazlı sistemleri ısı pompaları ve iklimlendirme tabanlı sistemler çok yaygın olarak günümüzde kullanılmaktadır. Isıtma sistemlerinde enerji verimliliği en önemli faktörlerden birisidir. Isıtma  ihtiyaçlarınızı karşılayacak sistemlerin seçiminde  dikkat etmeniz gereken en önemli konu verimlilik ve enerji tüketimi olduğunu unutmamalısınız.

Özellikle Doğalgazlı sistemlerde,  geniş ürün yelpazesi ve yüksek mühendislikle üretilen bir çok ısıtma sistemi mevcuttur. Açık alan ısıtma sistemleri günümüzde restoran cafe veya antrepo gibi alanlarda oldukça fazla kullanılmaktadır. Özel konut villa ve benzeri konfor alanlarında ise yüksek verimli doğalgaz kazanları başta olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynakları tercih edilmektedir. Yazılım teknolojilerinin gelişmesi ile beraber akıllı ev sistemlerini artık tüm ısıtma sistemleri entegre edilmektedir. Bunun dışında bir çok üretici kendi mobil aplikasyonlarıyla ısıtma sistemlerinin uzaktan kullanımına imkan sağlamaktadır.

 

Yerden Isıtma

Yerden ısıtma sistemi zemin altına döşenen plastik bileşenli boruların içerisinden sıcak suyun iletilmesi ile açığa çıkan ısıtma enerjisidir. Günümüzde en çok kullanılan yerden ısıtma  sistemi kombi veya merkezi ısıtma kazanlarına bağlanarak  çalışan sulu yerden ısıtma sistemleridir. Sulu yerden ısıtma sistemleri enerji verimliliği ve uzun ömür açısından sürdürülebilir olan en iyi yerden ısıtma sistemleridir. Sistemin kurulumu doğru mühendislikle planlanır ve uzman ekiplerle kurulum tamamlanırsa yerden ısıtma sistemi sizlere uzun yıllar ısıtma konforu sağlayacaktır. Yerden ısıtma Sistemleri kurulum maliyetleri diğer statik ısıtma sistemlerine göre daha yüksek maliyetlerdedir. Ancak sağlamış olduğu yüksek enerji tasarrufu ve üstdüzey konfor sağladığı i̇çin dünya genelinde gerek ticari alanlarda özellikle konutlarda kullanımı oldukça yaygındır.

Yerden Isıtma Sistemi Nasıl Kurulur

Yerden ısıtma sistemi kurulumunda  İzolasyon ve enerji kaybına engellemek için uygulama yapılacak zeminin alt kısmına Straforlar yerleştirilir. Yerleştirilen Straforların yüksek kalitede olması çok büyük önem arz etmektedir. Düşük kaliteli Straforlar uygulama esnasında çalışan personellerin yükünü taşıyamadığı için ezilmeler meydana gelmektedir. Buda elbette Straforun hasar almasına yol açacaktır.

Uygulama yapılacak alanın zemini tamamen Straforla kaplandıktan sonra ısı transferinde kayıp oluşmaması için,  straforla duvar arasına alanın tamamında kullanılmak üzere ders bantları kullanılmalıdır. Sırasıyla devam eden bu işlemler sonrasında artık rahatlıkla Borulama işlemine geçilebilir.

Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan boru crosslink borudur. Kullanılacak olan crosslink boruların oksijen bariyerli olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi oksijen bariyerle borular mukavemet ve dayanıklılık açısından çok daha uzun ömürlüdür. Daha önce hazırlanan Stroforların üzerine crosslink borular belirli aralıklarla örgü şeklinde işlenerek uygulama  tamamlanmaktadır.

Yerden Isıtma Sisteminde Nelere Dikkat Edilmeli

Yerden ısıtma sisteminde en önemli faktörlerden birisi mühendisliğin doğru işletilmesidir. Uygulaması yapılacak olan tüm mahallerin ısı kaybı ve ısı kazancı hesapları, mekanik proje yönetimi ile planlanması gerekmektedir. Uygulaması yapılan yerden ısıtma sistemlerinde zemin altına döşenen plastik boruların birbirine yakınlığı belli bir mühendislik hesabına tabiidir. Uygulaması yapılacak olan plastik borular eğer doğru aralıklarda yerleştirilmez ise hem enerji ekonomisini ortadan kaldırmış olacak ve aynı zamanda konfordan uzaklaşmış olacağınızı unutmamalısınız.

 

Yerden Isıtma Sisteminde Konfor Nasıl Arttırılır

Yerden ısıtma sistemlerinde mühendislik tamamen konfor üzerinedir. Kurulacak olan yerden ısıtma sistemlerinde konforun maksimum seviyeye çıkarılması ve enerji ekonomisinin daha yüksek seviyelere ulaşması için otomasyon sistemlerinin kullanılması çok önemlidir. Yerden ısıtma otomasyonu her mahalin farklı derecelerde kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Yerden ısıtma sistemlerinde uygulaması yapılan plastik boru tesisatı her oda, yani tüm  mahaller için ayrı ayrı hatlar halinde çekilmektedir. Sıcak suyun dağılımını sağlayan kollektörlere yerleştirilecek olan elektromanyetik vanalar yerleştirilmektedir. Her odaya takılacak olan dijital Termostatların i̇letişim kablolarının kollektörlere yerleştirilen elektromanyetik vanalara bağlanması ile beraber kurulum tamamlanmış olacaktır. Dolayısıyla otomasyon ile kontrol altına alınan yerden ısıtma sistemlerinde her odanın bağımsız olarak farklı derecelerde kullanılmasına ve i̇stenilen dereceye geldiğinde ısıtmanın otomatik olarak durmasını sağlanacaktır. Elbette bu enerji ekonomisine ve yüksek konfora  katkı sağlamaktadır.

 

 

Kaskad Isıtma Sistemi

Kaskad ısıtma sistemi, ihtiyaçlara göre kapasitesini yükseltilebilen doğalgazlı yoğuşmalı kazanların modüler olarak birleştirilmesiyle mühendisliğin en üst seviyeye çıkarıldığı merkezi ısıtma sistemidir. Ticari alanlarda ve konutlarda günümüzde merkezi ısıtma teknolojisi olarak Kullanılmaktadır. Kaskad ısıtma sistemleri uzun ömürlü olması ve kolay kurulumuyla mekanik ısıtma mühendisliğine büyük katkı sağlamaktadır.

Kaskad Isıtma Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Kaskad ısıtma sistemlerini diğer ısıtma kazanlarıyla kıyasladığımızda öne çıkan bir çok ileri Mühendislik’in olduğunu bilmelisiniz. Diğer ısıtma kazanları bağımsız bireysel olarak bilinen Brulörlü ısıtma kazanlarıdır. Eski tip Brulörlü ısıtma kazanları yüksek doğalgaz tüketimi ve işletme maliyetleri oldukça yüksektir.

Kaskad ısıtma kazanlarının en önemli özelliklerinden birisi de modüler yapısıyla tamamen ihtiyaca göre doğal gaz tüketimine minimum seviyelerde tutarak optimum ısıtma enerjisini açığa çıkarmasıdır. Brülörlü ısıtma kazanları ihtiyaç duyulan ısıtma enerjisini sağlamak için maksimum güçle çalışmaktadır. Isıtmaya ihtiyaç duyulan mahallerin istenilen sıcaklığa ulaşmasıyla beraber, brülörlü ısıtma kazanları kendi otomasyonlarıyla kapasiteyi daha düşük seviyelere indirmektedir. Bunun sebebi elbette yüksek ısıya ihtiyaç duyulmadığı için enerji ekonomisi sağlamak içindir. Ancak kendi kapasitelerini belirli miktarlarda düşürmektedirler. Kendi kapasitesinin %20’si veya bu değere yakın değerlerle çalışması mümkün değildir. Ancak kaskad ısıtma kazanları kendi kapasitesinin %20’si veya buna yakın değerlerle rahatlıkla çalışabilmektedir. Isıtma kazanlarının birbirine modüler olarak bağlanması ve bir otomasyonla sistemiyle sistemin kontrol edilmesinin gerçek sebebi budur. İhtiyaç dışında oluşabilecek enerji kaybını engellemek, mahallenin istenilen sıcaklığa gelmesiyle beraber ihtiyaç duyacağı minimum kalori ihtiyaçlarına karşılık verebilecek kadar düşük kapasitelerde çalışarak yüksek enerji ekonomisi elde edilmektedir.

Kaskad Isıtma Kazanlarında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kaskad ısıtma kazanlarında dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan bir tanesi, mekanik proje yönetiminin oluşturulmasıdır. Kurulacak olan ısıtma kazanlarının kalori hesapları titizlikle hesaplanmalı, sistemin kurulacağı yapıda ısı kaybı ve ısı kazancı hesapları yapıldıktan sonra minimum ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak enerji ekonomisini oluşturacak şekilde ısıtma kazanları birbirine modüler olarak birleştirilmelidir. Burada en önemli olan faktör, ısıtma kazanlarının farklı paydalarla toplam kalori değerlerine ulaşılmasıdır.. İhtiyacınız olan kalorileri karşılayacak kazanları seçmek yeterli olmayacaktır, toplam kapasiteyi kazanlar arasında minimum ve maksimum değerlere göre dizayn edilmezse enerji ekonomisi ortadan kalkacaktır.

Müşteri İlişkileri

Müşteri Temsilcimizin Sizi Hemen Aramasını İstermisiniz

Başa dön tuşu