Facebook Piksel
Mekanik Tesisat

Hvac Otomasyonu

Hvac otomasyonu iklimlendirme sistemleri başta olmak üzere, mekanik tesisat mühendisliğinde kullanılan tüm elektronik ve elektro mekanik proseslerin   yazılım teknolojiyle idare ve sevkini sağlamaktadır. Hvac otomasyon sistemlerinin en önemli özelliği bina otomasyonu ile entegrasyon sağlamasıdır. Bina otomasyonları yapı içerisindeki tüm sistemlerin  bir çok noktadan bilgisayar, tablet ve benzeri akıllı aygıtlardan takip ve yönetimini sağlamaktadır. Hvac otomasyon sistemlerinin bina otomasyonuna entegrasyonu aynı zamanda olası arıza veya buna benzer risk faktörlerinin oluşumu durumunda, bina otomasyon sistemlerine uyarı sinyalleri göndermektedir. Elbette buda teknik müdahalenin erken yapılmasını ve binalardaki ısıtma veya soğutma sistemlerinde konfor kaybını minimum seviyeye indirecektir.

Hvac Bina Otomasyonu Nasıl Kurulur

Hvac otomasyonu duyu sensörleri, proses ve diğer elektronik ve elektro mekanik ekipmanların mekanik tesisat teknolojileri ile entegrasyonuyla sağlanmaktadır. Duyu sensörlerinden alınacak elektronik birim değerleri, iletişim kablolari ile MMS panolarına iletilir. MMS panoları kendi içerisinde özel PLC elektronik ana kartları ve bu kartları destekleyen ek donanımlarla çalışmaktadır. Panoların içerisinde bulunan PLC modülleri, sistemlerin üzerine yerleştirilen proses ve benzeri ekipmanlardan almış oldukları elektronik birim değerlerini kullanıcı modellerine iletir. Aynı zamanda iklimlendirme sistemlerinin üzerlerine yerleştirilen elektro mekanik ekipmanlar sayesinde o sistemin otomatik olarak kontrol edilmesine de olanak sağlar.

Otomasyon Yazılımı

Yapıların ısıtma soğutma havalandırma ve benzeri mekanik mühendislik ihtiyaçları değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik konfor alanlarında ki ihtiyaçların farklı olmasından kaynaklanır. Hvac otomasyonları yazılım teknolojileri ile çalıştırılmaktadır. Kullanılan yazılımlar farklı yazılım dilleri mevcuttur. Kullanıcı ve sistem arasındaki organizasyonu sağlayabilmek adına mutlak bir yazılım senaryosuna ihtiyaç duyulur. Otomasyon yazılımları binaların ihtiyaçları ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tasarlanır. Hazırlanan yazılım bir arayüz programı ile kullanıcının bilgisayar ve benzeri aygıtlarla i̇klimlendirme sistemlerinin çalışma performanslarının izlenmesine ve sistemi doğrudan kontrol edilmesini sağlayacaktır.
Başa dön tuşu